Промени

Направо към: навигация, търсене

Йоан Дамаскин

1182 bytes added, 17:07, 8 юни 2006
редакция без резюме
Преподобни Йоан Дамаскин се родил около 680 година в столицата на Сирия, Дамаск, в християнско семейство. Баща му, Сергий Мансур, бил ковчежник при двореца на халифа. Йоан имал приемен брат, осиротелият Косма, когото Сергий приел в дома си. Когато децата поотраснали, Сергий се погрижил за тяхното образование. На пазара за роби в Дамаск, той откупил плененият учен монах Коему от Калабрия и му повери обучението на децата. Момчетата показали необикновени способности и с лекота усвоили курса светски и духовни науки. След смъртта на баща си Йоан заел при двореца длъжността министър и управител на града.
 
[[Картинка:Troeruchitsa_ikona.jpg]]
По това време във Византия възникнала и бързо започнала да се разпространява ереста на иконоборството, подкрепяна от император Лъв ІІІ Исаврянин (717 - 741). В защита на православието, Йоан написал три трактата "Против порицаващите светите икони". Мъдрите Боговдъхновени писания на Йоан довели императора до ярост. Но тъй като авторът им не бил византийски поданник, не било възможно нито да бъде хвърлен в затвора, нито да бъде екзекутиран. Тогава императорът прибягнал до клевета. По негова заповед от името на Йоан било съставено фалшиво писмо, в което министърът на Дамаск уж предлагал помощта си на императора за завземане на сирийската столица.
В то время в Византии возникла и быстро распространялась ересь иконоборчества, поддерживаемая императором Львом III Исавром (717 - 741). Став на защиту православного иконопочитания, Иоанн написал три трактата "Против порицающих святые иконы". Мудрые, Богодухновенные писания Иоанна привели императора в ярость. Но, так как автор их не был византийским подданным, его нельзя было ни заключить в тюрьму, ни казнить. Тогда император прибег к клевете. По его приказанию от имени Иоанна было составлено подложное письмо, в котором дамасский министр будто бы предлагал императору свою помощь в завоевании сирийской столицы. Это письмо и свой лицемерно-льстивый ответ на него Лев Исавр отослал халифу. Тот немедленно приказал отстранить Иоанна от должности, отрубить ему кисть правой руки и повесить ее на городской площади. В тот же день к вечеру Иоанну вернули отрубленную руку. Преподобный стал молиться Пресвятой Богородице и просить исцеления. Заснув, он увидел икону Божией МатериОб иконе.. Икона Божией Матери, именуемая Икона. Икона Божией Матери МолитвыХрам свт. Николая на Рогожском кладбище и услышал Ее голос, сообщивший ему, что он исцелен, и вместе с тем повелевший без устали трудиться исцеленной рукой. Проснувшись, он увидел, что рука его невредима.
Савва Освященный

Навигация